ISF

Instytut Studiów Franciszkańskich powstał w Krakowie w 1998 roku. Został erygowany w dzień bł. Salomei, 19 listopada 1998 roku, decyzją Konferencji Prowincjałów Franciszkańskich, którą tworzą przełożeni 10 polskich prowincji franciszkańskich (OFM, OFMConv i OFMCap).

21 maja 2003 roku z inicjatywy ISF został powołany przez Senat Papieskiej Akademii Teologicznej (dziś UPJPII) w Krakowie Ośrodek Studiów Franciszkańskich działający na Wydziale Teologicznym, rządzący się swoim statutem zatwierdzonym przez senat uczelni.

ISF prowadzi również inne kursy edukacyjne:

  • Franciszkańskie Studium Formacyjne, które oferuje dwusemestralne zajęcia dla sióstr zakonnych przynależących do zgromadzeń franciszkańkich, mające na celu prezentację duchowości św. Franciszka i św. Klary oraz ich duchowych spadkobierców;
  • Szkołę Duchowości Franciszkańskiej, która wzorując się na św. Franciszku z Asyżu, pokazuje jak z pasją przeżywać życie, inspiruje i rozwija;
  • Seminaria Franciszkańskie, które powstały z inicjatywy absolwentów różnych kursów ISF, a które odpowiadają na pytania - jak żyć w dzisiejszym świecie po franciszkańsku.


Ponadto ISF prowadzi działalność wydawniczą, publikując materiały związane z rodzimą duchowością i jej przejawami w serii Biblioteczki Franciszkańskiej, Serii kolbiańskiej i Studiów. Organizuje też 3 cykle konferencji naukowych: Sesję franciszkańską, Sesję kolbiańską oraz Terytoria.

Strona internetowa Instytutu Studiów Franciszkańskich: www.isf.edu.pl